Longines - L2.305.8.87.0
L2.305.8.87.0 Symphonette M Red Gold / MOP
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Symphonette |
| Reference: | L2.305.8.87.0 (aka: L23058870) |
| Name: | L2.305.8.87.0 Symphonette M Red Gold / MOP |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Oval |
| Case Diameter: | 18.90 mm |
| Case Lug Width: | 9.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Symphonette is an oval-shaped ladies wristwatch launched in 2015. It is available in four sizes: S (16*25mm), M (18.9*29.4mm), L (21.9*34mm), and XL (23.9*38.6mm). Reference L2.305.8.87.0 has a red gold case and a mother-of-pearl dial with diamond indexes.