Louis Erard - 34237AA95.BVA103
34237AA95.BVA103 Excellence Guilloché Main II
| Brand: | Louis Erard |
|---|---|
| Family: | Excellence |
| Reference: | 34237AA95.BVA103 (aka: 34237AA95BVA103) |
| Name: | 34237AA95.BVA103 Excellence Guilloché Main II |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 99 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | None |
| Dial Hands: | Fir |
Description
The Louis Erard Excellence Guilloché Main II 34237AA95.BVA103 has a Stainless Steel case of 42.00mm and a hand guilloché dial. This watch is powered by caliber SW261-1 b, a self-winding movement with small seconds at 6:00 - though the latter is not displayed for this watch.