Louis Erard - 34238AA54.BVA95
34238AA54.BVA95 Excellence Émail Grand Feu II
| Brand: | Louis Erard |
|---|---|
| Family: | Excellence |
| Reference: | 34238AA54.BVA95 (aka: 34238AA54BVA95) |
| Name: | 34238AA54.BVA95 Excellence Émail Grand Feu II |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 99 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Fir |
Description
The Louis Erard Excellence Émail Grand Feu 34238AA54.BVA95 has a Stainless Steel case of 39.00mm and a White 'grand feu' enamel dial. This watch is powered by caliber SW261-1 b, a self-winding movement with small seconds at 6:00.