Louis Erard - 34248AA05.BVA134
34248AA05.BVA134 Excellence Petite Seconde 39 Stainless Steel / Blue Nuit
| Brand: | Louis Erard |
|---|---|
| Family: | Excellence |
| Reference: | 34248AA05.BVA134 (aka: 34248AA05BVA134) |
| Name: | 34248AA05.BVA134 Excellence Petite Seconde 39 Stainless Steel / Blue Nuit |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Fir |
Description
The Louis Erard Excellence Petite Seconde 34248AA05.BVA134 has a Stainless Steel case of 42.00mm and a Blue dial. This watch is powered by caliber SW261-1 b, a self-winding movement with small seconds at 6:00.