Louis Erard - 34248AA64.BVA150
34248AA64.BVA150 Excellence Petite Seconde 39 x The Horophile Metropolis Salmon
| Brand: | Louis Erard |
|---|---|
| Family: | Excellence |
| Reference: | 34248AA64.BVA150 (aka: 34248AA64BVA150) |
| Name: | 34248AA64.BVA150 Excellence Petite Seconde 39 x The Horophile Metropolis Salmon |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 59 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Salmon |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Fir |
Description
The Louis Erard Excellence Petite Seconde 34248AA64.BVA150 is a special edition of 59 pieces created in collaboration with The Horophile. This watch has a Stainless Steel case of 42.00mm and a Salmon art deco-inspired dial with matching handset. This watch is powered by caliber SW261-1 b, a self-winding movement with small seconds at 6:00.