Louis Erard - 54230AG59.BDC02
54230AG59.BDC02 Excellence Regulator Stainless Steel / Green
| Brand: | Louis Erard |
|---|---|
| Family: | Excellence |
| Reference: | 54230AG59.BDC02 (aka: 54230AG59BDC02) |
| Name: | 54230AG59.BDC02 Excellence Regulator Stainless Steel / Green |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Louis Erard Excellence Regulator 54230AG59.BDC02 has a Stainless Steel case of 40.00mm and a Green dial with gradient finish. This watch is powered by caliber 7001 / RE9, a hand-wound movement with regulator-style display and power reserve indicator.