Louis Erard - 54230NS62.BVA09
54230NS62.BVA09 Excellence Le Régulateur Louis Erard x Alain Silberstein PVD / Black
| Brand: | Louis Erard |
|---|---|
| Family: | Excellence |
| Reference: | 54230NS62.BVA09 (aka: 54230NS62BVA09) |
| Name: | 54230NS62.BVA09 Excellence Le Régulateur Louis Erard x Alain Silberstein PVD / Black |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 178 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Louis Erard Excellence Le Régulateur Louis Erard x Alain Silberstein is a 2019 limited edition of 178 pieces created in collaboration with Alain Silberstein. This watch has a PVD-coated stainless steel case of 40.00mm and a Black dial. Power comes from the movement + module combination 7001 / RE9.