Louis Erard - 54230SG04.BAAV04
54230SG04.BAAV04 Excellence Regulator Limited Edition Gems
| Brand: | Louis Erard |
|---|---|
| Family: | Excellence |
| Reference: | 54230SG04.BAAV04 (aka: 54230SG04BAAV04) |
| Name: | 54230SG04.BAAV04 Excellence Regulator Limited Edition Gems |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Louis Erard Excellence Regulator 54230SG04.BAAV04 is a limited edition of 50 pieces. This watch has a Stainless Steel case with diamond-set bezel of 40.00mm and a Silver mother-of-pearl dial. This watch is powered by caliber 7001 / RE9, a hand-wound movement with regulator-style display and power reserve indicator.