Louis Erard - 66237AA52.BVA34
66237AA52.BVA34 Excellence Guilloché Main
| Brand: | Louis Erard |
|---|---|
| Family: | Excellence |
| Reference: | 66237AA52.BVA34 (aka: 66237AA52BVA34) |
| Name: | 66237AA52.BVA34 Excellence Guilloché Main |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 99 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | None |
| Dial Hands: | Fir |
Description
The Louis Erard Excellence Guilloché Main 66237AA52.BVA34 has a Stainless Steel case of 42.00mm and a checkered guilloche dial. This watch is powered by caliber SW261-1 b, a self-winding movement with small seconds at 6:00 - the latter not displayed for this watch.