Louis Erard - 74239AA01.BVA31
74239AA01.BVA31 Excellence Chrono Monopoussoir Stainless Steel / Silver
| Brand: | Louis Erard |
|---|---|
| Family: | Excellence |
| Reference: | 74239AA01.BVA31 (aka: 74239AA01BVA31) |
| Name: | 74239AA01.BVA31 Excellence Chrono Monopoussoir Stainless Steel / Silver |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Fir |
Description
The Louis Erard Excellence Chrono Monopoussoir 74239AA01.BVA31 has a Stainless Steel case of 43.00mm and a Silver dial. This watch is powered by caliber SW500 MPC a ND, a self-winding movement with monopoussoir chronograph.