Louis Erard - 75357TT02.BTT88
75357TT02.BTT88 Excellence La Semaine Louis Erard x Alain Silberstein Titanium / Black
| Brand: | Louis Erard |
|---|---|
| Family: | Excellence |
| Reference: | 75357TT02.BTT88 (aka: 75357TT02BTT88) |
| Name: | 75357TT02.BTT88 Excellence La Semaine Louis Erard x Alain Silberstein Titanium / Black |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 178 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.70 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Louis Erard Excellence Le Régulateur Louis Erard x Alain Silberstein II is a 2020 limited edition of 178 pieces created in collaboration with Alain Silberstein. This watch has a titanium case of 40.00, which features an unusual lug design, and a Black dial. Power comes caliber 2836-2, a self-winding movement windows for the date and day - the latter in the vorm of small, stylised faces symbolising different moods.