Louis Erard - 85237AA21.BVA31
85237AA21.BVA31 Excellence Regulator Stainless Steel / Silver
| Brand: | Louis Erard |
|---|---|
| Family: | Excellence |
| Reference: | 85237AA21.BVA31 (aka: 85237AA21BVA31) |
| Name: | 85237AA21.BVA31 Excellence Regulator Stainless Steel / Silver |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Fir |
Description
The Louis Erard Excellence Regulator 85237AA21.BVA31 has a Stainless Steel case of 42.00mm and a Silver dial. This watch is powered by caliber SW266-1 ND, a self-winding movement with regulator-style display.