Louis Erard - 85237AA53.BVA33
85237AA53.BVA33 Excellence Le Régulateur Louis Erard x atelier oï
| Brand: | Louis Erard |
|---|---|
| Family: | Excellence |
| Reference: | 85237AA53.BVA33 (aka: 85237AA53BVA33) |
| Name: | 85237AA53.BVA33 Excellence Le Régulateur Louis Erard x atelier oï |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 178 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Louis Erard Excellence Régulateur 85237AA53.BVA33 is a 2021 limited edition of 178 pieces created in collaboration with atelier oï. This watch has a stainless steel case of 42.00mm and a Grey dial engraved with asymmetrical rays, the light of which reveals reflections and contrasts – echoing the passion of the members of atelier oï for the material and the play of light. .