Louis Erard - 85237AA61.BVA31
85237AA61.BVA31 Excellence Le Régulateur Louis Erard x seconde/seconde/
| Brand: | Louis Erard |
|---|---|
| Family: | Excellence |
| Reference: | 85237AA61.BVA31 (aka: 85237AA61BVA31) |
| Name: | 85237AA61.BVA31 Excellence Le Régulateur Louis Erard x seconde/seconde/ |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 178 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Fir |
Description
The Louis Erard Excellence Régulateur 85237AA61.BVA31 is a 2021 limited edition of 178 pieces created in collaboration with seconde/seconde/. This watch has a stainless steel case of 42.00mm and a Silver dial with the dreaded “404 Error” reinterpreted as a minute hand.