Louis Erard - 85237AA75.BVA103
85237AA75.BVA103 Excellence Le Régulateur Louis Erard x Massena LAB Gold
| Brand: | Louis Erard |
|---|---|
| Family: | Excellence |
| Reference: | 85237AA75.BVA103 (aka: 85237AA75BVA103) |
| Name: | 85237AA75.BVA103 Excellence Le Régulateur Louis Erard x Massena LAB Gold |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 178 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Gold |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Louis Erard Excellence Régulateur 85237AA75.BVA103 is a 2022 limited edition of 178 pieces created in collaboration with William Massena of Massena LAB. This watch has a stainless steel case of 42.00mm and a Gold dial designed to take after a 19th century marine chronometer.