Louis Erard - 85248AA89.BGA091
85248AA89.BGA091 Excellence Le Régulateur 39 Louis Erard x Konstantin Chaykin
| Brand: | Louis Erard |
|---|---|
| Family: | Excellence |
| Reference: | 85248AA89.BGA091 (aka: 85248AA89BGA091) |
| Name: | 85248AA89.BGA091 Excellence Le Régulateur 39 Louis Erard x Konstantin Chaykin |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 178 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Louis Erard Excellence Régulateur 85248AA89.BGA091 is a 2023 limited edition of 178 pieces created in collaboration with Konstantin Chaykin. This watch has a stainless steel case of 39.00mm and a Silver dial designed to take after a grotesque saw-mouthed cyclops.