Louis Erard - 9356TT06.BTT89
9356TT06.BTT89 Excellence Le Régulateur Tourbillon Louis Erard x Alain Silberstein III Titanium / Khaki
| Brand: | Louis Erard |
|---|---|
| Family: | Excellence |
| Reference: | 9356TT06.BTT89 (aka: 9356TT06BTT89) |
| Name: | 9356TT06.BTT89 Excellence Le Régulateur Tourbillon Louis Erard x Alain Silberstein III Titanium / Khaki |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 28 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.70 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Louis Erard Le Régulateur Tourbillon Louis Erard x Alain Silberstein Khaki debuted in [RELEAS_YEAR]. This watch has a Titanium case and a Green dial; power comes from a hand-wound movement with regulator style display and tourbillon,