MeisterSinger - AM3307
AM3307 N° 01
| Brand: | MeisterSinger |
|---|---|
| Family: | Single-Hand Watches |
| Reference: | AM3307 (aka: AM3307) |
| Name: | AM3307 N° 01 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
MeisterSinger's emblematic model - the very essence of the brand - is the N° 01. It features the brand's distinct single-hand lay-out: an hour hand enlarged to touch the outer rim, making it possible to read time to about 5 minute precision. The present model has a stainless steel case and a black dial.