MeisterSinger - AM6601G
AM6601G N° 02
| Brand: | MeisterSinger |
|---|---|
| Family: | Single-Hand Watches |
| Reference: | AM6601G (aka: AM6601G) |
| Name: | AM6601G N° 02 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
Contrary to the N° 01, the N° 02 is powered by the larger ETA / Unitas 6498, visible through the caseback. It follows Meistersinger's signature single-hand philosophy, showing nothing more than an enlarged hour hand. This version has a silver dial.