MeisterSinger - AM903
AM903 N° 03
| Brand: | MeisterSinger |
|---|---|
| Family: | Single-Hand Watches |
| Reference: | AM903 (aka: AM903) |
| Name: | AM903 N° 03 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
MeisterSinger's N° 03 sports an automatic movement, contrary to its N° 01 & N° 02 siblings. Earlier versions are powered by ETA, current models by the Sellita alternative. The present model has a cream dial.