MeisterSinger - AM BF
AM BF Benjamin Franklin
| Brand: | MeisterSinger |
|---|---|
| Family: | Single-Hand Watches |
| Reference: | AM BF (aka: AM BF) |
| Name: | AM BF Benjamin Franklin |
| Produced: | 2015 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Meistersinger Benjamin Franklin is a limited edition of 50 pieces created in 2015. It is powered by an ETA / Unitas 6498-1 with an hour hand only; this hand makes one revolution every four hours. It is based on a design supposedly created by Benjamin Franklin himself.