MeisterSinger - CC101
CC101 Circularis Silver
| Brand: | MeisterSinger |
|---|---|
| Family: | Single-Hand Watches |
| Reference: | CC101 (aka: CC101) |
| Name: | CC101 Circularis Silver |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Circularis is a refined version of MeisterSinger's signature '1-hand' watch. It features a movement created by Synergies Horlogeres, providing the watch with not only a 120-hour power reserve, but also a beautiful view through its caseback. The present version has a silver dial.