MeisterSinger - EDAT14
EDAT14 Neo Ostarrichi
| Brand: | MeisterSinger |
|---|---|
| Family: | Single-Hand Watches |
| Reference: | EDAT14 (aka: EDAT14) |
| Name: | EDAT14 Neo Ostarrichi |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The MeisterSinger Neo 'Ostarrichi' is a limited edition of 50 pieces created in 2014 for the Austrian market. It features a silver dial with sunburst finish; the '2' is replaced for a '14' to mark the year of introduction, while at 6:00 a 'Ostarrichi' signature in 'diplomatischen Minuskelschrift' is found, an ode to the first mention of Austria. Based on the regular 'NEO' model, the case measures 36mm across, housing the self-winding caliber 2824-2 or the Sellita equivalent.