MeisterSinger - EDAT15
EDAT15 N° 01 Ostarrichi
| Brand: | MeisterSinger |
|---|---|
| Family: | Single-Hand Watches |
| Reference: | EDAT15 (aka: EDAT15) |
| Name: | EDAT15 N° 01 Ostarrichi |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The MeisterSinger N° 01 Ostarrichi is a limited edition of 50 pieces introduced in 2015 for the Austrian market. It features a blue dial with sunburst finish; the '3' is replaced for a '15' to mark the year of introduction, while at 6:00 a 'Ostarrichi' signature in 'diplomatischen Minuskelschrift' is found, an ode to the first mention of Austria.