MeisterSinger - PM907
PM907 Pangea
| Brand: | MeisterSinger |
|---|---|
| Family: | Single-Hand Watches |
| Reference: | PM907 (aka: PM907) |
| Name: | PM907 Pangea |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
Compared to earlier collections, the Pangea has a slightly smaller and slimmer case. Current models are powered by Sellita, earlier versions by ETA. The pictured version has a black dial.