Mido - M007.207.11.036.00
M007.207.11.036.00 Baroncelli Lady Diamonds Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Baroncelli |
| Reference: | M007.207.11.036.00 (aka: M0072071103600) |
| Name: | M007.207.11.036.00 Baroncelli Lady Diamonds Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Mido Baroncelli Lady Diamonds reference M007.207.11.036.00 has a Stainless Steel case and a Silver dial with a date window encircled by diamonds. It is powered by caliber C07.611, a self-winding movement with date.