Mido - M022.207.22.116.10
M022.207.22.116.10 Baroncelli Donna Stainless Steel - Rose Gold / MOP / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Baroncelli |
| Reference: | M022.207.22.116.10 (aka: M0222072211610) |
| Name: | M022.207.22.116.10 Baroncelli Donna Stainless Steel - Rose Gold / MOP / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 9.50 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Mido Baroncelli Donna reference M022.207.22.116.10 has a Stainless Steel case -partially PVD-coated in rose gold- with a fitted bracelet, and a White mother-of-pearl dial set with diamonds. It is powered by caliber C07.611, a self-winding movement with date.