Mido - M027.207.22.016.00
M027.207.22.016.00 Baroncelli Heritage Lady Stainless Steel - Rose Gold / White - Diamond / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Baroncelli |
| Reference: | M027.207.22.016.00 (aka: M0272072201600) |
| Name: | M027.207.22.016.00 Baroncelli Heritage Lady Stainless Steel - Rose Gold / White - Diamond / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Mido Baroncelli Heritage reference M027.207.22.016.00 has a 33.00mm Stainless Steel case -partially PVD-coated in rose gold- and a White dial. It is powered by caliber 2892-A2, a self-winding movement with central seconds and date.