Mido - M027.208.41.266.00ivory
M027.208.41.266.00ivory Baroncelli Chronometer Lady Stainless Steel / Rose Gold / Ivory / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Baroncelli |
| Reference: | M027.208.41.266.00ivory (aka: M0272084126600ivory) |
| Name: | M027.208.41.266.00ivory Baroncelli Chronometer Lady Stainless Steel / Rose Gold / Ivory / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Ivory |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Mido Baroncelli Chronometer reference M027.208.41.266.00ivory has a stainless steel case with rose gold bezel, and a Ivory dial. It is powered by caliber C07.821, a self-winding COSC-certified chronometer with silicon balance spring.