Mido - M027.407.36.260.00
M027.407.36.260.00 Baroncelli Heritage Rose Gold / Beige
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Baroncelli |
| Reference: | M027.407.36.260.00 (aka: M0274073626000) |
| Name: | M027.407.36.260.00 Baroncelli Heritage Rose Gold / Beige |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Mido Baroncelli Heritage reference M027.407.36.260.00 has a Stainless Steel case -PVD-coated in rose gold- and a Beige dial. It is powered by caliber 2892-A2, a self-winding movement with central seconds and date.