Mido - M027.408.16.061.00
M027.408.16.061.00 Baroncelli Chronometer Stainless Steel / Anthracite
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Baroncelli |
| Reference: | M027.408.16.061.00 (aka: M0274081606100) |
| Name: | M027.408.16.061.00 Baroncelli Chronometer Stainless Steel / Anthracite |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Mido Baroncelli Chronometer reference M027.408.16.061.00 has a Stainless Steel case and a Grey dial. It is powered by caliber C07.821, a self-winding COSC-certified chronometer with silicon balance spring.