Mido - M027.426.22.088.00
M027.426.22.088.00 Baroncelli Big Date Stainless Steel - Rose Gold / Grey / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Baroncelli |
| Reference: | M027.426.22.088.00 (aka: M0274262208800) |
| Name: | M027.426.22.088.00 Baroncelli Big Date Stainless Steel - Rose Gold / Grey / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Mido Baroncelli Signature reference M027.426.22.088.00 has a Stainless Steel case, partially PVD-coated in rose gold, and a Grey dial. It is powered by caliber C07.651, a self-winding movement with big date.