Mido - M027.428.36.053.00
M027.428.36.053.00 Baroncelli Power Reserve Rose Gold / Black
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Baroncelli |
| Reference: | M027.428.36.053.00 (aka: M0274283605300) |
| Name: | M027.428.36.053.00 Baroncelli Power Reserve Rose Gold / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Mido Baroncelli Power Reserve reference M027.428.36.053.00 has a Stainless Steel case, PVD-coated in rose gold, and a Black dial. It is powered by caliber 2897, a self-winding movement with central seconds, date, and power reserve indicator.