Mido - M027.625.17.031.00
M027.625.17.031.00 Baroncelli Chronograph Moonphase Stainless Steel / Silver / NATO
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Baroncelli |
| Reference: | M027.625.17.031.00 (aka: M0276251703100) |
| Name: | M027.625.17.031.00 Baroncelli Chronograph Moonphase Stainless Steel / Silver / NATO |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Mido Baroncelli Chronometer reference M027.625.17.031.00 has a Stainless Steel case and a Silver dial. It is powered by caliber A05.221, a self-winding movement with full calendar, chronograph, and moonphase display.