Mido - M035.207.36.461.00
M035.207.36.461.00 Baroncelli Wilde Stone / Malachite
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Baroncelli |
| Reference: | M035.207.36.461.00 (aka: M0352073646100) |
| Name: | M035.207.36.461.00 Baroncelli Wilde Stone / Malachite |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Mido Baroncelli Lady reference M035.207.36.461.00 has a Stainless Steel case -PVD-coated in rose gold- and a Green malachite dial. It is powered by caliber C07.611, a self-winding movement with date.