Mido - M037.207.11.031.01
M037.207.11.031.01 Baroncelli Signature 30 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Baroncelli |
| Reference: | M037.207.11.031.01 (aka: M0372071103101) |
| Name: | M037.207.11.031.01 Baroncelli Signature 30 Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Mido Baroncelli Signature reference M037.207.11.031.01 has a Stainless Steel case and a Silver dial. It is powered by caliber C26.111, a self-winding movement with date.