Mido - M037.207.16.106.00
M037.207.16.106.00 Baroncelli Signature 30 Stainless Steel / MOP / Colors
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Baroncelli |
| Reference: | M037.207.16.106.00 (aka: M0372071610600) |
| Name: | M037.207.16.106.00 Baroncelli Signature 30 Stainless Steel / MOP / Colors |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Mido Baroncelli Signature reference M037.207.16.106.00 has a Stainless Steel case and a White mother-of-pearl dial. It is powered by caliber C26.111, a self-winding movement with date. This watch is delivered with four straps.