Mido - M037.405.36.050.00
M037.405.36.050.00 Baroncelli Mechanical
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Baroncelli |
| Reference: | M037.405.36.050.00 (aka: M0374053605000) |
| Name: | M037.405.36.050.00 Baroncelli Mechanical |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 2020 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Mido Baroncelli Tradition reference M037.405.36.050.00 is a limited edition of 2020 pieces. This watch has a 38.00mm stainless steel case -pvd-coated in rose gold- and a Black dial. This watch is powered by caliber 7001, which can be seen via the see-through case back.