Mido - M037.436.16.061.00
M037.436.16.061.00 Baroncelli Signature Skeleton Stainless Steel / Anthracite
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Baroncelli |
| Reference: | M037.436.16.061.00 (aka: M0374361606100) |
| Name: | M037.436.16.061.00 Baroncelli Signature Skeleton Stainless Steel / Anthracite |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Mido Baroncelli Signature Skeleton reference M037.436.16.061.00 has a Stainless Steel case and a Grey dial. It is powered by caliber C07.631, a partially open-worked movement with central seconds.