Mido - M037.807.11.031.00
M037.807.11.031.00 Baroncelli Lady Necklace Stainless Steel / MOP / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Baroncelli |
| Reference: | M037.807.11.031.00 (aka: M0378071103100) |
| Name: | M037.807.11.031.00 Baroncelli Lady Necklace Stainless Steel / MOP / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Mido Baroncelli Lady Necklace reference M037.807.11.031.00 has a Stainless Steel case and a White mother-of-pearl dial set with diamonds. It is powered by caliber C07.611, a self-winding movement with date.