Mido - M041.307.22.016.00
M041.307.22.016.00 Baroncelli Tonneau Lady Stainless Steel - Rose Gold / White - Diamond / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Baroncelli |
| Reference: | M041.307.22.016.00 (aka: M0413072201600) |
| Name: | M041.307.22.016.00 Baroncelli Tonneau Lady Stainless Steel - Rose Gold / White - Diamond / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 30.50 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Mido Baroncelli Signature reference M041.307.22.016.00 has a barrel-shaped (30.5*35mm) Stainless Steel case, partially PVD-coated in rose gold, and a White dial. It is powered by caliber 2892-A2, a self-winding movement with date.