Mido - M7600.3.26.8
M7600.3.26.8 Baroncelli Tradition Lady Rose Gold / White
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Baroncelli |
| Reference: | M7600.3.26.8 (aka: M76003268) |
| Name: | M7600.3.26.8 Baroncelli Tradition Lady Rose Gold / White |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Mido Baroncelli Tradition reference M7600.3.26.8 has a 29.00mm stainless steel case -PVD-coated in rose gold- and a White dial. This watch is powered by caliber 2671, which can be seen via the see-through case back.