Mido - M7600.9.N6.1
M7600.9.N6.1 Baroncelli Tradition Lady Stainless Steel - Rose Gold / White / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Baroncelli |
| Reference: | M7600.9.N6.1 (aka: M76009N61) |
| Name: | M7600.9.N6.1 Baroncelli Tradition Lady Stainless Steel - Rose Gold / White / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Mido Baroncelli Tradition reference M7600.9.N6.1 has a stainless steel case -partially PVD-coated in rose gold- and a White dial. This watch is powered by caliber 2671, which can be seen via the see-through case back.