Mido - M8600.3.13.4
M8600.3.13.4 Baroncelli Tradition Rose Gold / Grey
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Baroncelli |
| Reference: | M8600.3.13.4 (aka: M86003134) |
| Name: | M8600.3.13.4 Baroncelli Tradition Rose Gold / Grey |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Mido Baroncelli Tradition reference M8600.3.13.4 has a 38.00mm stainless steel case -pvd-coated in rose gold- and a Grey dial. This watch is powered by caliber C07.611, which can be seen via the see-through case back.