Mido - M8600.3.64.8
M8600.3.64.8 Baroncelli Tradition Rose Gold / Brown
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Baroncelli |
| Reference: | M8600.3.64.8 (aka: M86003648) |
| Name: | M8600.3.64.8 Baroncelli Tradition Rose Gold / Brown |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Mido Baroncelli Tradition reference M8600.3.64.8 has a 38.00mm stainless steel case -pvd-coated in rose gold- and a Brown dial. This watch is powered by caliber C07.611, which can be seen via the see-through case back.