Mido - M8600.9.67.1
M8600.9.67.1 Baroncelli Tradition Stainless Steel - Rose Gold / Bronze / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Baroncelli |
| Reference: | M8600.9.67.1 (aka: M86009671) |
| Name: | M8600.9.67.1 Baroncelli Tradition Stainless Steel - Rose Gold / Bronze / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Bronze |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Mido Baroncelli Tradition reference M8600.9.67.1 has a 38.00mm stainless steel case -partially PVD-coated in rose gold- and a Bronze dial. This watch is powered by caliber C07.611, which can be seen via the see-through case back.