Mido - M016.414.11.061.00
M016.414.11.061.00 Commander Chronograph Stainless Steel / Grey / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Commander |
| Reference: | M016.414.11.061.00 (aka: M0164141106100) |
| Name: | M016.414.11.061.00 Commander Chronograph Stainless Steel / Grey / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Mido Commander Chronograph reference M016.414.11.061.00 has a stainless steel case with a diameter of 42.50mm, which houses the self-winding caliber A05.H21 with chronograph. The dial is Grey.