Mido - M021.207.11.041.00
M021.207.11.041.00 Commander Lady Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Commander |
| Reference: | M021.207.11.041.00 (aka: M0212071104100) |
| Name: | M021.207.11.041.00 Commander Lady Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Mido Commander Lady reference M021.207.11.041.00 has a stainless steel case, which houses the self-winding caliber A31.111, a movement with central seconds, date, and a power reserve up to 72 hours. The dial is Blue.