Mido - M021.207.33.021.00
M021.207.33.021.00 Commander Lady Yellow Gold / Champagne / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Commander |
| Reference: | M021.207.33.021.00 (aka: M0212073302100) |
| Name: | M021.207.33.021.00 Commander Lady Yellow Gold / Champagne / Bracelet |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Mido Commander Lady reference M021.207.33.021.00 has a stainless steel case with yellow gold PVD-plating, which houses the self-winding caliber A31.111, a movement with central seconds, date, and a power reserve up to 72 hours. The dial is Champagne.