Mido - M021.407.11.411.00
M021.407.11.411.00 Commander Gradient Stainless Steel / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Commander |
| Reference: | M021.407.11.411.00 (aka: M0214071141100) |
| Name: | M021.407.11.411.00 Commander Gradient Stainless Steel / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | See-through |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Mido Commander Gradient reference M021.407.11.411.00 was added to the brand's line-up in [RELEASE+YEAR]. This watch has a Stainless Steel case of 40.00mm, which is paired with an acrylic crystal dial with gradient finish.